SEO Nedir? | Yunus Korkmaz
SEO

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) isminin kısaltılmış halidir. Arama motorları web sitelerini daha kolay tarayabilsin diye yapılan bir dizi teknik çalışmalar olarak tanımlanabilir. Türkçe olarak ise arama motoru optimizasyonu olarak biliniyor. SEO çalışmalarının yapılmasında çeşitli kriterler vardır ve bu kriterler web sitelerinin arama motorları üzerinden daha kolay bulunmasına yardımcı oluyor. Bir diğer anlatımla SEO web sitesi hakkında tüm arama motorları için yapılmış iyileştirme çalışmalarıdır. Bu uygulamanın çeşitli amaçları vardır. En önemli amacı ise web sitesinin istenilen arama motoru sıralamasını yakalamasıdır. Arama motorlarının en üst sıralarında görülen siteler de insanların dikkatini çeken ve dolayısı ile ziyaret etme isteği uyandıran sitelerdir.

 

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

İstenilen anahtar kelimeler ile hedef kitlenin sizlere ulaşmasını kolaylaştırmak için yapılan SEO uygulamaları birçok durumda web site için gereklidir. Bu gereklilikler şöyle sıralanabilir:

  • Aramam motoru optimizasyonu olan bir site insanlar tarafından daha kolay şekilde fark edilir.
  • Hedef kitlenizin dışında bulunan kullanıcıların da sizleri fark etmesini sağlar.
  • Bu uygulama sayesinde dijital dünyada daha iyi bir yer edinme imkânı bulabilirsiniz.
  • Rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Tüm bunların yanında SEO çalışmaları ile marka bilinirliğiniz artar ve insanların sizlere güven duymasını sağlar. Google aramalarında ilk sıralarda bulunmak hiçbir zaman bir rastlantı değildir ve bunu da birçok web site sahibi bilmektedir.

 

SEO Çalışmasının Web Site Üzerindeki Etkisi

Bir web sitenin kurulduğu günden sonra arama motorlarında görünmesi ve sıralamasının yükselmesi sanıldığı kadar kolay değildir. Doğal yollardan web sitesinin sıralamasını yükseltmek kolay olmadığı için de dışarıdan birtakım uygulamalar yapılıyor. SEO çalışmaları bu çalışmalarının tümünü kapsıyor. SEO sayesinde web sitesinin arama motoru sıralaması hızlı şekilde yükseliyor ve çok daha fazla insan tarafından görünmesi sağlanıyor. Aynı zamanda bu çalışmalar ışığında hedef kitlesi doğru şekilde belirleniyor, görsel ve içerik belirlenmesi işlemleri daha profesyonel bir şekilde yapılıyor. SEO çalışması yapılan bir web site insanların karşısında çok daha profesyonel bir site şeklinde görülüyor.

 

SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması yaptırmak için her zaman bu konuda profesyonel olan insanlardan destek almak gerekiyor. Çünkü SEO çalışması yaparak sitenin sıralamasını yükseltmek isterken daha da gerilere düşürme riski ile karşılaşabilirsiniz. Arama motorlarının çeşitli kriterleri vardır ve SEO çalışmaları da bu kriterler ışığında yapılmalıdır. Sitenin içeriğinde kullanılacak anahtar kelimelerin seçilmesinde, görsel belirlenmesinde ve her şeyden önemlisi doğru hedef kitle belirlenmesinde SEO çalışmaları oldukça önem taşıyan detaylardır. Arama motorlarının siteyi daha iyi algılayabilmesi için gerekli olan tüm kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin kullanım miktarı da çok önemli bir detaydır. Bunların yanında sitenin hızı, mobil uyumluluk da dikkate alınan konular arasında bulunuyor.

 

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Web sitenizin SEO çalışmalarını bir ajansa yaptırmayı düşünüyorsanız ajansı seçerken belli başlı kriterlere önem vermelisiniz. Bu kriterlerden ilki de ajansın referanslarıdır. Daha önce yaptığı işler ve çalıştığı kişiler en iyi referanslardır. Bir diğer önemli kriter ise garantili anlaşmadır. Yani ajansın sizlere sunduğu hizmetleri detaylı şekilde incelemeli ve bu hizmetlerin yerine getirilebileceğinden emin olmalısınız. SEO uzman sayısı da önemli bir detaydır. Her şeyden önemlisi ise sürekli olarak iletişim halinde olacağınız bir ajans seçmeniz gerekiyor. Sizlere uygun fiyatlarda profesyonel hizmet verecek olan SEO ajansları ile çalışmanız dijital dünyadaki yeriniz açısından büyük bir önem taşıyor.

Yazıya oy verin
[Toplam Oy: 0 Genel Oy: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı