Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanımı bu dönemde daha da artış göstermiştir. Akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olması ve günün her anı internet üzerinden çeşitli ihtiyaçları hallediyor olmamız, arama motorlarında üstte yer almak site ve firma sahipleri için daha fazla anlam ifade etmeye başladı. Seo arama motorunda üst sırada yer almak sitenin ziyaretçi sayısını artırarak kısa sürede önemli derece ürün ve hizmet satışı yapılıyorsa bununda artmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenledir ki, seo yapılırken birçok detaya dikkat etmekte fayda vardır. Seo yaparken bazı seo araçlarının kullanılması rakip sitelerin bir adım önünde olmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanmanız Gereken SEO Araçları Nelerdir?

Günümüzde ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz pek çok seo aracı bulunuyor. Bu seo araçları arasında öne çıkan ve en çok verim alınan seo araçlarını şu şekilde göstermek mümkündür. Google Search Console, Konu Tarayıcısı – the topic explorer, google trends, google analytics, bing webmaster tools, black widow, screaming frog, yandex metrica, soovle, youtube analytics, übersuggest gibi birçok seo aracı bulunuyor. Bu seo araçlarının yanı sıra ücretli olarak tercih edeceğiniz moz analytics, semrush, searchmetrics, seo monitor, ryte, majestic, sitebulb gibi önemli seo araçları da sitenize değer katacaktır.

1. Google Search Console

Mutlaka kullanmanız gereken, ücretsiz araçların başında yer alıyor. Web siteniz içinsite bağlantılarının ayarlanması, , robots.txt ve sitemap.xml dosyalarının test edilmesi konusunda son derece verimli bir seo aracıdır. Ayrıca backlink profilinin düzenlenmesi ve mobil uyumluluk konusunda birçok fonksiyonel özelliği ile öne çıkıyor. Google Analytics gibi özelliklere sahip olup,  kullanmanız gereken SEO araçlarının arasında yer alıyor.

2. Google Analytics

Web siteniz hakkında birçok bilgiye erişmenize yardımcı olur. Arama motorunda ki durumunuzu analiz etmenize yardımcı olur ziyaretçi sayısı hakkında birçok bilgi sunar. Google Analytics sitenizde ne gibi düzenlemeler yaparak ziytaretçi sayınızı nasıl artıracağınız konusunda önemli yararları olan bir seo aracıdır. Web sitenizin trafiği hakkında Google Analytics, özelleştirilmiş rapor görünümü ve kişiselleştirilmiş gösterge tabloları elde etmenize yardımcı olarak sitenizin verimini artırmanıza yardımcı olur.

3. Google Trends

Google Trends, en çok arama terimleri ve anahtar kelimelerin istatistiklerine kadar birçok konuda sitenizin verimini artıracak özelliklere sahiptir. SEO projesi içerisinde sitenizin kısa sürede arama motorunda üst sırada yer almasını sağlayacak çalışmaların yapılmasında size yardımcı olacak seo aracıdır.

4. Black Widow

Site yapısını detaylı şekilde görmenize olanak sağlayan seo aracı ile site düzeni ve site içi linkleme eksikliklerinin neler olduğunu belirleyerek buna göre bir çalışma planı geliştirebilirsiniz. Hızlı, basit ve kullanışlı olarak tasarlanan seo aracı sitenizin yapısına uygun olmayacak pek çok detayın belirlenmesinde size yardımcı olur.

5. Moz Analytics

SEO dünyasının en çok tercih edilen ve en kullanışlı seo araçları arasında yer alıyor. Sahip olduğu analiz araçlarıyla Moz Analytics aracıyla sitenizin seo çalışmalarında ki birçok ayrıntıya dikkat ederek başarı şansınızı artırabilirsiniz. Organik arama trafiğini, anahtar kelimelerinizin sıralamasını görmenize yardımcı olan Moz Analytics sosyal medya erişimini ve etkileşimini de takip etmenizi sağlayacak özellikleri ile birçok seo uzmanının tercih ettiği bir araçtır.

6. Majestic

Link profilinizin durumunu öğrenmek istiyorsanız, bu seo aracını güvenle tercih edebilirsiniz. Bu çerçevede siteniz nereden, kaç adet link almış bunlara kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca link aldığınız siteler sitenize nasıl bir etki yaratacak gibi pek çok detaya erişmenize yardımcı olur.  Hangi sayfalarınıza link almışsınız ve site trafiğinize bu nasıl bir etki yapacak gibi detaylara erişmek için mutlaka kullanılması gereken seo araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

7. SEO Monitor

2014 yılında kullanıma sunulan seo aracı, SEO performans ölçümü ve raporlaması konusunda önemli faydaları bulunuyor. Getirdiği yenilikler ile oldukça popüler hale gelmiş olan Seo monitor ile sitenizin performansını hızlı ve kesin verilerle ölçme fırsatı bulursunuz

8. Sitebulb

İngilizce dilinde kullanıma sunulan Sitebulb,  görsel grafiklerle SEO projenize farklılık kazandırmanıza yardımcı olur. Windows ve Mac işletim sistemi sürümü ile her seo uzmanının kullanım ihtiyacına uygun olarak dizayn edilmiştir.

Author

Write A Comment